Peti regionalni sastanak Mreže podrške inkluzivnom obrazovanju ŠU Sombor održanje 24.marta 2014. godine sa početkom u 11 časova u Novoj opštini u Subotici uz podršku organizacije KulturKontakt Austrija.
Sastanku je prisustvovalo 127 osoba i to: članovi Stručnih timova za inkluzivno obrazovanje osnovnih i srednjih škola grada Subotice, opštine Bačka Topola i Mali Iđoš, predstavnici lokalne samouprave, Interresorne komisije, roditelji, predstavnici Centra za socijalni rad, predstavnici Model škola za inkluzivno obrazovanje i predstavnici Romske zajednice.
U prvom delu sastanka predstavljena je Mreža podrške inkluzivnom obrazovanju grada Subotice a nakon toga prezentovani su primeri dobre prakse u davanju podrške deci sa smetnjama u razvoju u redovnom obrazovnom sistemu.
Mreža podrške inkluzivnom obrazovanju grada Subotice oformljena je sa ciljem da se obrazovnim institucijama i pojedincima pruži podrška u oblasti inkluzivnog obrazovanja. Čine je stručnjaci i praktičari različitih profila iz osnovnih i srednjih škola, Centra za socijalni rad, predškolske ustanove, Interresorne komisije, Romske zajednice kao i roditelji. Akcenat je na deci kojoj je potrebna dodatna obrazovna podrška (marginalizovana deca, darovita deca, deca sa smetnjama u razvoju).
Na samom početku sastanka prisutnima se obratio Blaško Stantić, član Gradskog veća zadužen za obrazovanje. U svom obraćanju, gospodin Stantić je istakao značaj Mreže podrške inkluzivnom obrazovanju i pozdravio inicijativu formiranja lokalne mreže IO.
U uvodnom delu sastanka koordinatorka Mreže inkluzivnom obrazovanju, Branka Bešlić, predstavila je rad MIO u prethodnom periodu.
Nakon uvodnog izlaganja, sastanak je svečano otvorio dečiji hor Srpskog kulturnog centra „Sveti Sava“, „Iskončići“.
Primere dobre prakse prva je prezentovala učiteljica iz OŠ „Kizur Ištvan“, Tatjana Parag. Ona je predstavila metode i strategije rada sa slabovidim učenikom, tokom prva četiri razreda. Takođe su predstavljene i aktivnosti koje se realizuju u tranzicionom peridu, pri prelasku u peti razred. Prezentaciju možete preuzeti ovde.
Predstavnici OŠ „Bora Stanković“ iz Karavukova su u prvom delu svog izlaganja predstavili osmogodišnje školovanje po IOP-uučenice sa Aspergerovim sindromom kao i njen uspešan nastavak školovanja u Karlovačkoj gimnaziji. U drugom delu prezentacije predstavljen je rad Aktiva učitelja i nastavnika sa inkluzivnom praksom koji uspešno radi na nivou opštine Odžaci. Prezentaciju možete preuzeti ovde.
Zvezdana Uzelac, pedagog OŠ „Miroslav Antić“ iz Čonoplje (Model škole za inkluzivno obrazovanje) je predstavila lokalnu akciju realizovanu u saradnjisa Mrežom podrške inkluzivnom obrazovanju a uz podršku UNICEF-a pod nazivom „Umrežavanje institucija lokalne zajednice“. Kao što i sam naziv kaže cilj lokalne akcije je umrežavanje institucija lokalne zajednice radi informisanja i pružanja podrške porodicama iz osetljivih grupa radi ostvarivanja svojih prava. U sklopu projekta izrađena je i brošura za roditelje „Imam pravo na...“ koja predstavlja vodič roditeljima u ostvarivanju njihovih prava. Prezentaciju možete preuzeti ovde.
Rada Čelebić, pedagog OŠ „Đuro Salaj“ iz Subotice, Mentorske škole za profesionalnu orijentaciju je predstavila aktivnosti koje se realizuju u školi sa ciljem profesionalnog informisanja i usmeravanja učenika iz osetljivih grupa. Prikazan je i film „Otvorimo im vrata“, koji je rezultat rada dramske sekcije ove škole. Prezentaciju možete preuzeti ovde.
Nastavnica OŠ „Sečenji Ištvan“ iz Subotice, Etel Zuberec, predstavila je široku lepezu vannastavnih aktivnosti koje se realizuju u školi a u koje su uključena deca romske nacionalnosti. Manifestacija „Etno dani“ koja se realizuje u ovoj školi obuhvata etno izložbu, predstavljanje starih zanata, upoznavanje sa istorijom, kulturom i običajima predstavljenih nacija, istaknute ličnosti predstavnike nacija, muziku, tradicionalne plesove, kviz znanja i degustaciju nacionalnih jela. Učenik petog razreda ove škole je izveo tačku na instrumentu zvanom tarabuka. Prezentaciju možete preuzeti ovde.
Psiholog iz srednje ekonomske škole iz Sombora (Model škole za inkluzivno obrazovanje), Stamenka Sudar, predstavila je lokalnu akcijupod nazivom „Udružimo snage“ realizovanu u saradnji sa Mrežom podrške inkluzivnom obrazovanju,a uz podršku UNICEF-a. Cilj ove akcije je unapređivanje podrške deci sa razvojnim smetnjama kroz interresornu saradnju institucija, roditelja i udruženja građana. Prezentaiciju možete preuzeti ovde.
Nakon navedenih prezentacija otvorena je diskusija. Prisutni su pohvalili i podržali formiranje Mreže podrške IO grada Subotice. Sve pohvale su usledile timovima koji su izlagali iprimerima dobre prakse.
Drugi deo sastanka je bioradnog karaktera i njemu su prisustvovalečlanice MIO, predstavnici Model škola i škola koje su izlagale u plenarnom delu.
Regionalna koordinatorka Branka Bešlić je podnela izveštaj o aktivnostima koje su definisane na IV regionalnom sastanku:
Predstavnici Model škola „Miroslav Antić“iz Čonoplje i Srednje ekonomske škole iz Sombora su pohvalili i podržali inicijativu formiranja Mreže podrške IO grada Subotice.U ovom delu sastanka su doneti sledeći predlozi:
Svesni da se proces inkluzije nikad ne završava, primeri dobre prakse prezentovani na ovom sastanku pokazuju spremnost škola da uz smernice Mreže podrške IO i dalje unapređuju svoj rad.