Mreža podrške inkluzivnom obrazovanju

Main menu
A- A A+

Poziv za dostavljanje primera dobre prakse u oblasti inkluzivnog obrazovanja

Primeri dobre prakse

U cilju unapređivanja inkluzivne prakse u Srbiji, Mreža podrške inkluzivnom obrazovanju, UNICEF i Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbijepozivaju zainteresovane vaspitače, učitelje, nastavnike, direktore i stručne saradnike da prilože primere iz prakse koji pokazuju na koji način su obrazovne ustanove pružile podršku deci iz osetljivih grupa i podstakle njihovo uključivanje u redovno obrazovanje i život zajednice.

 

Primer dobre prakse podrazumeva inicijativu, ideju, aktivnost, akciju koja uvodi novine i podstiče proces uspešnog uključivanja dece i učenika iz osetljivih grupa u redovno obrazovanje. Primer dobre prakse iz kojeg mogu učiti drugi ohrabruje i podstiče učesnike u obrazovanju da unapređuju svoju praksu, nudi ideje i mogućnosti promene u pristupima obrazovanju deci i u prevazilaženju dosadašnjih prepreka.

Primeri dobre prakse inkluzivnog obrazovanja nalaze se u najrazličitijim oblastima školskog života počev od načina funkcionisanja škole, organizacije i upravljanja školom, preko procesa nastave i podučavanja konkretnog deteta/učenika, školskog vrednovanja i samovrednovanja i udžbenika, oblasti evaluacije i samoevaluacije, pa sve do celokupne klime u ustanovi, međuljudskih odnosa i odnosa sa lоkalnom zajednicom.

Primer dobre prakse treba da ispuni bar dva od navedenih kriterijuma

  • Prikazuje iskustvo vaspitanja/obrazovanja deteta ili učenika iz osetljivih grupa, kome je potrebna dodatna podrška i pri tom odražava pozitivan stav prema njegovom uključivanju u obrazovno-vaspitni proces;
  • Prikazuje neki vid prilagođavanja na nivou ustanove kojim se obezbeđuje uspešno uključivanje i napredovanje u učenju deteta ili učenika iz osetljivih grupa;
  • Prikazuje neki vid prilagođavanja na nivou grupe ili odeljenja kojim se obezbeđuje uspešno uključivanje i napredovanje u učenju deteta/učenika iz osetljivih grupa;
  • Prikazuje iskustvo saradnje sa roditeljima i drugim ustanovama u pružanju dodatne vaspitne i obrazovne podrške detetu/učeniku iz osetljivih grupa;
  • Prikazuje lično iskustvo obrazovanja osobe koja pripada osetljivoj grupi ili porodici osobe sa smetnjama u razvoju.

Primer dobre prakse mora biti podnet na obrascu priloženom uz ovaj poziv, a koji obuhvata opis u oblasti u kojoj je nova praksa nastala, ciljeve, učesnike, sprovedene aktivnosti i njihove efekte. Opis primera treba da bude na najviše tri strane (oko 6000 karaktera). Uz opis možete priložiti do dve fotografije koje ilustruju primer. Neophodno je obezbediti saglasnost roditelja/staratelja sve dece/učenika koji su na fotografijama (model saglasnosti roditelja/staratelja je priložen uz konkurs). Primer dobre prakse pošaljite u elektronskoj verziji na email adresu Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.sa nazivom „Konkurs za primere dobre prakse.“

  • Pitanja u vezi sa konkursom možete postaviti na email adresu Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.
  • Krajnji rok za slanje prijava je 15. novembar 2017. godine.
  • Informacija o primerima dobre prakse koji će biti nagrađeni će biti objavljeni u decembru 2017. godine na vebsajtu Mreže podrške inkluzivnom obrazovanju. 

Odabrani primeri dobre prakse biće objavljeni na vebsajtu Mreže podrške inkluzivnom obrazovanju (www.mrezainkluzija.org), a najbolji primeri će biti nagrađeni. Jedna osoba ili tim autora/ki može poslati više primera (svaki primer u posebnom obrascu), ali samo jedan može biti nagrađen.

Konkurs za primere dobre prakse realizujemo u okviru projekta Unapređivanje obrazovanja u Srbiji kroz jačanje kompetencija Mreže podrške inkluzivnom obrazovanju i drugih zaposlenih za inkluzivno obrazovanje“, koji sprovodi Mreža podrške inkluzivnom obrazovanju (MIO) u saradnji saa Grupom MOST, a u partnerstvu sa UNICEF-om, Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije i uz finansijsku podršku Švajcarske agencije za razvoj i saradnju sa ciljem poboljšanje kvaliteta podrške deci koje pružaju obrazovne ustanove i unapređivanje inkluzivnog obrazovanja kroz horizontalno učenje, obuke i edukativni materijal.

Razvoj Mreže podrške IO podržali

DILS KulturKontaktSDCUNICEF