Специфичности школе у области ИО:
Школа се налази у приградском насељу, у индустријској зони града и једини је носилац и иницијатор васпитно-образовних утицаја на децу. Још од 2003. године школски развојни план је био оријентисан ка сензибилизацији наставника, ученика, родитеља и локалне средине за рад са децом са тешкоћама у развоју.
Запослени су похађали многобројне обуке из области инклузивног образовања и сензибилисани су да користе савремене наставне методе и технике у раду и да наставу прилагођавају коришћењем информационе технологије (мултимедијална настава).
Школа је учествовала у више пројеката, захваљујући чему је опремљена савременим наставним средствима, а скоро свака учионица је мултимедијална.
Школа помаже својим ученицима у набавци помагала, едукативног материјала, справа за релаксацију. Распоред часова је прилагођен; у школи постоје три фиксне учионице прилагођене ученицима који се отежано крећу;
израђен је прилаз у школу за децу која користе инвалидска колица; направљени су држачи до тоалета за децу која се теже крећу итд.
Кроз два пројекта обезбеђена су средстава за ангажовање педагошких асистената у настави (током 2012. 2; од септембра 2013. биће ангажована 3 лична пратиоца, одобрена од стране интерресорне комисије, финасиране у оквиру буџета града Ужица).
Кроз хуманитарне акције организоване на нивоу школе ,,Друг другу“, сваке године прикупљамо средства за помоћ деци са тешкоћама у развоју прикупљено је преко 3000 еура за операције 2 оболела ученика од церебралне парализе). Сензибилизација локалне и шире средине постигнута је кроз многобројне радионице за родитеље, кроз Саветовалиште за родитеље, радионице у оквиру Мале школе емпатије за ученике разредне и предметне наставе, кроз креативне радионице, организовањем трибина на градском и локалном нивоу, округлих столова, гостовањем на државним и локалним ТВ и радио станицама.
Школа је оснивач Градског инклузивног тима чију је координацију, преузела Школска управа Ужице.
У оквиру МИО пројекта ,,Унапређење образовања у Србији кроз развој Мреже подршке ИО”, школа је реализовала локалну акцију ,,Умрежавањем до квалитетнијег образовања за све”, у оквиру које је формирам локални тим за пружање подршке ИО на локалном нивоу, са тенденцијом ширења мреже.
Школа је током школске 2011/12 била домаћин 13 студијских посета запослених из других школа (око 130 наставника, стручних сарадника и директора).
Школа пружа услуге другим школама кроз:
-
студијске посете других школа,
-
кроз хоризонтално учење,
-
слањем свог материјала као примера добре праксе и
-
кроз саветодавни рад. Сем тога, ОШ „Алекса Дејовић“ је и менторска школа за програм Професионалне оријентације.
|
Програм посете/ шта је на понуди
-
Разговор са управом школе, упознавање са пројектима који су допринели сензибилизацији колектива и развоју инклузивне образовне праксе - (директор и стручни сарадници).
-
Вођење педагошке документације, искуства у раду са децом из осетљивих група, њиховим и родитељима друге деце (предрасуде, отпори, угрожен квалитет наставе, адаптација распореда часова), искуство у раду са наставницима, Саветом родитеља, Школским одбором, Ученичким парламентом, организовање ваннаставних активности, сарадња са локалном средином (са удружењима, другим школама и предшколским установама, медијима, Школском управом, општином) - (педагог и психолог).
-
Упознавање са програмима и семинарима које су похађали наставници, директор и стручни сарадници школе, као и са применом знања са тих семинара у настави.
-
Приказ сценарија за час и присуствовање часовима у разредној и предметној настави – посетиоци добијају сценарије са часова, као и сценарије са осталих часова из ранијих посета из базе података.
-
Искуства у раду стручног тима за инклузивно образовање и тима за пружање додатне пордшке (сарадња са родитељима у вези са пружањем додатне подршке) - педагог и психолог
-
Упознавање са процедуром у подношењу захтева Комисији за процену потреба за пружањем додатне образовне, здравствене или социјалне подршке детету или ученику - психолог
-
Приказ рада Ученичког парламента и упознавање са обукама чланова Ученичког парламента (теме-толеранција, недискриминација, превазилажење предрасуда) - директор, психолог, педагог
-
Упознавање са набављеним едукативним материјалом за наставнике и ученике - директор, психолог, педагог
-
Приказ продуката пројектних активности из креативне учионице, и презентација неких пројектиних активности реализованих у школи током претходне три године - директор, психолог, педагог.
-
Евалуација посете.
|
Мисија школе
Као носилац традиције дуге 124 године школа тежи:
-
Високим образовним критеријумима,
-
Подстицању личног развоја ученика и наставника,
-
Оспособљавању деце са тешкоћама у развоју за свакодневно функционисање,
-
Развијању свести о правима и одговорностима,
-
Поштовању дечијих права,
-
Повећању социјалног сазревања и осамостаљивању,
-
Развијању креативности и оргиналности.
-
Неговању међусобног разумевања и уважавања.
|
Визија школе
Тежимо:
-
Функционалној и модерној школи,
-
Отварању школе за нова искуства, учења и сазнања,
-
Школи која ће задовољити развојне и индивидуалне потребе и интересовања ученика,
-
Безбедној школи за све ученике,
-
Стручним усавршавањима наставника,
-
Опремањем школе савременим наставним средствима,
-
Развијању квалитетних сарадничких односа између ученика, наставника и родитеља,
-
Школи, отвореној за сарању са локалном заједницом.
|