Мрежа подршке инклузивном образовању

Main menu
A- A A+

IV регионални састанак Мреже ИО ШУ Чачак

IV регионални састанак Мреже ИО ШУ ЧачакРегионални састанак Мреже подршке Инклузивном образовању,који је имао радни назив „Морамо се ослањати једни на друге“, организован је у Чачку, 28. октобра 2013. године у Регионалном центру за стручно усавршавање запослених у образовањуза представнике четири општине Моравичког округа: Чачак, Горњи Милановац, Ивањица и Лучани.

Састанак је један у низу одржаних састанака у току октобра 2013. године у свим Школским управама на територији Републике Србије. Реализацију састанка подржала је Култур контакт организација из Аустрије.

 Састанку је присуствовао 61 учесник: Сунчица Мацура Миловановић, професор на Педагошком факултету у Јагодини и на мастер програму „Образовне политике“ у Београду,  два представника Националне мреже подршке ИО (Андријана Јовановић из Чачка и Гордана Глишић из Чачка), представници предшколских установа из три општине, представници 11 основних школа из Моравичког округа, представници 4 средње школе из Моравичког округа, представници ШОСО „1. новембар“ из Чачка.

Учеснике скупа поздравио је начелник Школске управе у Чачку, Данило Беодрански,  истакавши важност инклузивног концепта образовања, као и законски оквир за његову реализацију.

У првом делу састанка координаторка локалне мреже и чланица националне МрежеподршкеИО, Слађана Мијатовић, представила је рад МИО(поново због представника који су на састанку први пут) њене   циљеве, структуру, активности, исходе и потенцирала на доступности ове Мреже свим корисницима, али и на потреби оснаживања Регионалне мреже подршке, те на њеној доступности и подршци свим корисницима. Она је истакла и законски оквир који обавезује средње школе на озбиљнији и професионалнији приступ инклузивној пракси.

У овом делу састанка три установе (ПУ „Моје детињство“ из Чачка, ОШ „Момчило Настасијевић“ из Горњег Милановца и  ЕТШ „Књаз Милош“ из Горњег Милановца) приказале су своју добру инклузивну праксу, говорећи и о тешкоћама и о могућностима. ОШ „Момчило Настасијевић“ и ЕТШ „Књаз Милош“  показале су примере добре праксе у раду са девојчицом која има интелектуалне тешкоће, а која је из ОШ „Момчило Настасијевић“ прешла у ЕТШ „Књаз Милош“ (презентацију ЕТШ „Књаз Милош“ можете преузети овде). Видело се методичко богатство које наставници примењују у свом раду. Порука сваке презентације била је да добро осмишљен индивидуализован приступ раду може да да резултате. Учесницима састанка остављен је простор за дискусију и постављање питања.

У другом делу састанка о подршци коју пружају предшколским установама и основним школама говорили су представници ШОСО „1. новембар“ – специјална школа.  

Др Сунчица Мацура Миловановић говорила је о томе шта је инклузивно образовање, како је и зашто дошло до увођења ИО, ко је промовисао његово увођење и шта су препреке и ослонци ИО. Фокус њеног излагања био је на ставу, одговорности и односу наших наставника према ИО.

По задовољству учесника и њиховим  кратким писаним коментарима, може се рећи да су сви циљеви овог састанка испуњени.

Прилог о састанку направила је локална телевизија „Телемарк“, као и Озон-прес.

Развој Мреже подршке ИО подржали

ДИЛС КултурКонтактСДЦУНИЦЕФ