Мрежа подршке инклузивном образовању

Main menu
A- A A+

IV регионални састанак Мреже ИО ШУ Крушевац

Четврти регионални састанак одржан је у Крушевцуу Центру за стучно усавршавање, 16. октобра 2013. године, у организацији регионалне Мреже подршке инклузивном образовању - Школска управа Крушевац, и уз подршку КултурКонтакт организације, Аустрија.

Састанку је присуствовало 33 учесника/учесница: начелник Школске управе Крушевац, члан имплементационог тима републичке МИО, координатор регионалме Мреже подршке ИО, чланови Мреже, представници средњих школа на подручју Расинског округа представници ШОСО „Веселин Николић“. Састанак је медијски пратила локална телевизија.

Састанак је отворио начелник  Школске управе Крушевац Зоран Асковић нагласивши значај Мреже у ширењу примера добре праксе нарочито у средњим школама школске управе Крушевац. Учесницима састанка се затим обратио Војислав Вељовић, координатор регионалне Мреже подршке ИО. Говорио  о развоју и деловању Националне мреже подршке ИО и о развоју и досадашњим активностима регионалне  Мреже.  Информисао је присутине о првом, другом и трећем регионалном састанку и о пружању услуга Мреже путем посете образовним установама и о процедурама посете.

Александар Лапчевић, члан имплементационог тима републичке МИО је говорио о законским прописима  који регулишу ову обаст и проблемима са којима се средње школе сусрећу у пракси. Проблеми  се првенстено односе на недовољну обученост наставног кадра, те ће овај састанак и презентација примера добре праксе бити од користи у пружању додатне подршке свим ученицима средњих школа којима је иста потребна.

И на овом састанку примери добре праксе  заузели су централно место у пленарном делу састанка,  али знатно мање у односу на трећи регионални састанак. Представници Хемијско-технолошке школе из Крушевца  приказали су један педагошки профили прилагођавања која су планирали и предузели у раду са ученицима са сметњама у развоју и тешкоћама у учењу у српском језику и математици и у једном од стручних предмета као и о оствареним променама, исходима прилагођавања, који  су утицали и на прилагођавање ученика  на нову школску средину и на прихватање у одељењу.

Представници Школе за основно образовање и средње образовање "Веселин Николић" у Крушевцу  говорили су о ученицима са тешкоћама у учењу и о стратегијама прилагођавања у настави  које могу да користе професори у средњим школама. Затим су приказали две скице часа  са детаљним описом прилагођавања.

Милица Димитрова, чланица Мреже  је говорила о унапређивању сарадње између основних и средњих школа у раду са ученицима којима је потребна додатна образовна подршка: о томе да средње школе треба да успоставе комуникацију са основним школама како би прикупиле што више података о ученицима који имају право  на  додатну образовну подршку, о корацима и процедури у процесу пружања додатне образовне подршке, коришћењу прописаних образаца који су саставни део ИОП правилника као и о евалуацији мера индивидуализације и ИОП-а.

Небојша Дубичанин, члан Мреже,  је на конкретном примеру из  праксе представио ИОП за ученика основне школе и вредновање ИОП-а. 

У завршном делу састанка чланови Мреже су се договори да у наредном периоду буду организовани састанци који ће бити посвећени раду ИРК, примерима добре праксе у средњим школама, финансијској подршци локалних заједница у реализацији пружања помоћи ученицима којима је потребна додатна подршка.  

Састанак је пратила регионална телевизија Крушевац и о истом емитовала прилог у вестима и дневнику ове медијске куће.

Развој Мреже подршке ИО подржали

ДИЛС КултурКонтактСДЦУНИЦЕФ