Мрежа подршке инклузивном образовању

Main menu
A- A A+

IV регионални састанак Мреже ИО ШУ Пожаревац

IV регионални састанак Мреже ИО ШУ Пожаревац21. 10. 2013. у Регионалном центру за професионални развој запослених у образовању у Смедереву одржан је четврти регионални састанак Мреже подршке инклузивном образовању. Састанак  је одржан у сарадњи са ШУ Пожаревац, а уз финансијску подршку КултурКонтакт  организације, Аустрија.

Састанак су отвориле и водиле Весна Милетић, просветна саветница и координаторка за инклузивно образовање у ШУ Пожаревац и Милена Васић, регионална координаторка Мреже подршке инклузивном образовању. Учесници састанка били су чланови и сарадници регионалне Мреже, просветни саветници ШУ Пожаревац и дефектолози и представници школа које у свом саставу имају и одељења за децу са сметњама у развоју и инвалидитетом.

У складу са предлозима чланова и сарадника регионалне Мреже на трећем регионалном састанку, а и како је на претходном састанку било представљања примера добре инклузивне праксе средњих школа, чланови регионалне МИО определили су се да четврти састанак буде посвећен специфичностима инклузивног образовања у школама које у свом саставу имају и одељења за децу са сметњама у развоју и инвалидитетом. Такође, имали смо и потребу сагледавања инклузивног образовања у светлу нових законских прописа и место и улогу “специјалних одељења” у њима. Посебан акценат стављен је на могућности повезивања ученика у “специјалним” и “редовним” одељењима,  разбијање стереотипа и предрасуда које се неминовно јављају у школама које имају ова одељења и промовисање тимског рада наставника, дефектолога, стручних сарадника и осталих актера у образовању.

У првом, пленарном делу састанка просветна саветница Весна Милетић направила је осврт на нове законске прописе и место и улогу инклузивног образовања у њима, док је Милена Васић представила пример добре праксе укључивања ученика одељења за децу са сметњама у развоју у активности са ученицима редовних одељења. Презентацију можете преузети овде. У дискусији која је уследила, учесници су се посебно интересовали за законске одреднице које се тичу измене наставног плана за ученике који раде по ИОП-у, одлагање поласка у први разред, примену ИОП-а, вођење евиденције и стратегије наставног рада у специјалном одељењу.

У другом делу, одржан је састанак чланова и сарадника регионалне Мреже подршке инклузивном образовању, који су разговарали о приоритетима рада Мреже у наредном периоду,  давали предлоге за акциони план рада и размењивали дилеме, питања, потребе из школа са територије општине из које долазе. Акценат је стављен на развијање посредничке улоге сарадника између школа и наставника с једне стране и Мреже подршке инклузивном образовању с друге стране.

Развој Мреже подршке ИО подржали

ДИЛС КултурКонтактСДЦУНИЦЕФ