Мрежа подршке инклузивном образовању

Main menu
A- A A+

IV регионални састанак Мреже ИО Ваљево

IV регионални састанак Мреже ИО ВаљевоЧетврти регионални састанк Мреже подршке инклузивном образовању организован је у Пољопривредној школи са домом ученика “Ваљево” за чланове/чланице Мреже школске управе Ваљево и представнике средњих школа Мачванског и Колубарског округа. Ово је један од петнаест регионалних састанка Мреже који су организовани током октобра 2013. на нивоу сваке школске управе МПНТР, а уз финансијску подршку КултурКонтакт организације, Аустрија.

Састанку је присуствовало 37 учеснка/ца: 2 просветне саветнице ШУ Ваљево, 3 чланице Мреже и директори, помоћници директора, стручни сарадници и наставници (чланови СТИО)  из 18 средњих школа са подручја ШУ Ваљево.

Састанак је отворио Милан Гајић, директор Пољопривредне школе са домом ученика “Ваљево”. У првом делу састанка, Љиљана Симић, координаторка МИО је присутне упознала са циљевима деловања Мреже ИО, организацијом, досадашњим активностима  Мреже, најзначајнијим резултатима Мреже. Посебно је говорила о значају Мреже за професионално оснаживање наставника у области ИО кроз хоризонтално учење на примерима добре праксе.  Љиљана Рељић, просветна саветница задужена за инклузивно образовање у ШУ Ваљево је говорила о инклузивном образовању из угла просветног саветника, изменама законске регулативе, деловима Закона о средњем образовању и васпитању и стандардима квалитета рада установа у светлу инклузивног образовања.

У другом делу састанка, пример добре праксе инклузивног образовања у средњој школи приказала је чланица Мреже  Мина Ступар, професор практичне наставе у Школи примењених уметности, Шабац.Она је представила на који начин је школа уписала и већ две школске године успешно образује ученика и ученицу који су завршили специјалну основну школу. Посебно место у презентацији је посветила прилагођавању наставе општеобразовних предмета за ученика који је детињство провео у стационару у Кулини, а неколико година уназад  живи у хранитељској породици. Својим колегама из средњих школа на најбољи начин је показала како инклузија почиње ставом наставника да свако дете може да учи и да напредује, да су потребна специфична прилагођавања за свако дете и колико је важно да деца буду прихваћена од својих вршњака.

Током дискусије, чланице Мреже и просветне саветнице су одговарале на различита питања и давале појашњења везана за праксу ИО.  Закључак је да је у средњим школама инклузивно образовање у зачетку, да постоји неразумевање концепта социјалне и образовне инклузије, да има пуно отпора и негирања постојања потребе за израдом ИОП-а. Средњим школама је потребна подршка која иде од сензибилизације запослених, упознавања са прописима и процедурама, оснаживања за  планирање, израду и примену ИОП-а, сарадњу са родитељима ИРК-ом и другим институцијама.

Развој Мреже подршке ИО подржали

ДИЛС КултурКонтактСДЦУНИЦЕФ