Мрежа подршке инклузивном образовању

Main menu
A- A A+

Пети регионални састанак Мреже ИО ШУ Ниш

Пети регионални састанак Мреже ИО ШУ НишПети Регионални састанак Мреже подршке инклузивном образовању реализован је реализован 24.03.2014. године у модел школи за инклузивно образовање "Десанка Максимовић" Чокот, уз подршку организације КултурКонтакт Аустриа.

Овај састанак окупио је 58 учесника (васпитачи, сарадници и деца предшколске установе Пчелица Ниш, наставници и представници ђачког парламента из десет основних и 6 средњих школа из Ниша, Алексинца, Ражња, Дољевца, Нишке Бање, представници школске управе Ниш и чланови нишке Мреже подршке инклузивном образовању).

Пети регионални састанак Мреже ИО ШУ НишЦиљ састанка био је сензибилизација и упознавање чланова ученичких парламената основних и средњих школа са врстама вршњачке  подршке која  се пружа деци/ученицима са тешкоћама у учењу, кроз различите нивое образовања.

Такође, један од циљева био је и упознавање са начинима и врстама  вршњачке  подршке, кроз  приказивање примера добре праксе од предшколског до средњег образовања.

Пети регионални састанак организовала је и водила координатор Мреже подршке ШУ Ниш Љиљана Радовановић Тошић.

Драмска секција ПУ "Пчелица" Ниш отворила је састанак оригиналним драмским приказом ("Наша нова другарица Јана") у коме је приказана вршњачка подршка девојчици која је слепа. Најмлађи учесници били су изванредни и већ на самом почетку сензибилисали многобројне присутне учеснике за ову важну тему.

Затим је приказан филм "Инклузивно образовање у Србији" којим се представила наша земља прошле године (2013) у Њујорку, на редовном заседању извршног одбора УНИЦЕФ-а. Део филма снимљен је у школи домаћину и приказује једно одељење у коме је ученик који користи инвалидска колица. Одмах иза филма учитељица овог ученика је кроз презентацију представила на који начин је прилагођена настава у школи и како су превазиђене постојеће баријере у укључивању овог ученика. О сарадњи са школом говорила је и мајка ученика Александра, која је рекла да је задовољна како је њено дете прихваћено од учитељице и својих вршњака. Састанку је присуствовао и Александар, али није био "спреман да говори", обзиром да је било много њему непознатих учесника, а из техничких разлога (превоз), његови вршњаци нису могли да дођу и буду са њим.

Представници Ђачког парламента ОШ "Десанка Максимовић’" из Чокота представили су, кроз пригодну презентацију, на који начин је пружана подршка њиховој другарици из одељења Милици, ученици осмог разреда, која се образује по ИОП-у  од почетка школовања. У презентацији су приказани подаци из интервјуа који је рађен са Миличиним вршњацима, наставницима који јој предају и са самом Милицом. Највећи проблем, на почетку било је прихватање од стране вршњака. Милица се сада у школи осећа прихваћеном, задовољна је подршком коју добија од својих другарица и највише воли наставнице српског језика и математике.

Парламентарци су, такође, представили укратко бројне мере подршке ученицима у настави и ваннаставним активностима. Показали  су како се све похваљују и награђују добри ученици и добри другови у школи, како функционише вршњачка подршка и хуманитарни фонд школе. Презентацију можете преузети овде.

Пети регионални састанак Мреже ИО ШУ НишДиректорка и педагог ОШ "Иван Вушовић", Ражањ представили су презентацијама и видео записима развој инклузивног образовања у школи. Имали смо прилику да видимо много различитих техника рада и дидактичког материјала које примењују наставници у школи. Посебан утисак оставила је наставница музичке културе која је направила 3-д линијски систем и ноте и тако олакшала усвајање садржаја ученицима који имају различите баријере у учењу.

Школа моде и лепоте из Ниша представила се филмом који је настао током сарадње у заједничком пројекту три средње школе из Ниша, Крагујевца и Новог Сада. У филму је приказана комплексна  и реалистична ситуација из живота једне средње школе, која је поучна  и за ученике, и за родитеље, и за наставнике.

Учесници састанка су поставили неколико питања у вези изнетих примера добре праксе вршњачке подршке, на која су дата образложења.

На крају, чланови Мреже подршке инклузивном образовању су разменили утиске са састанка. Сви смо истакли да је овај састанак донео нови квалитет, а то је чињеница да су састанку присуствовали  учесници из различитих нивоа образовања, и деца из вртића и ђаци из парламната и наставници и сарадници, и родитељи, и директори школа. Квалитет састанка је и велики број изнетих примера добре праксе вршњачке подршке у вртићима, основним и средњим школама.

Развој Мреже подршке ИО подржали

ДИЛС КултурКонтактСДЦУНИЦЕФ