Мрежа подршке инклузивном образовању

Main menu
A- A A+

Пети регионални састанак Мреже ИО ШУ Ваљево

Пети регионални састанак Мреже ИО ШУ ВаљевоПети регионални састанк Мреже подршке инклузивном образовању организован је у СЦУ Шабац  за чланове/чланице Мреже школске управе Ваљево и представнике основних и средњих школа Мачванског, а уз финансијску подршку КултурКонтакт организације, Аустрија, 21. марта 2014.

Састанку је присуствовало 37 учеснк/ца: Љиљана Рељић, чланица имплементационог тима и Снежана Јадрановић, просветне саветнице ШУ Ваљево, Новка Мосровић Андрић и Мина Ступар,  чланице Мреже и директори, помоћници директора, стручни сарадници, наставници и педагошки асистент (чланови СТИО)  из 4 средње, једне “специјалне” и 14 основних школа из Шапца, Лознице, Ваљева, Богатића, Владимираца и Уба.  Састанку су присуствовали и представници удружења родитеља, као и група ученика из Школе примењених уметности у Шапцу са својим другом који се образује по ИОП-у и његовом мајком.

Састанак је отворила Љиљана Симић, координаторка МИО, која је поздравила и присутне упознала са досадашњим резултатима и садашњим активностима Мреже.

Пети регионални састанак Мреже ИО ШУ ВаљевоУ првом делу састанка, пример добре праксе инклузивног образовања у раду са даровитим ученицима представиле су Соња Ћалић Теодоровић, наставница хемије, Драгана Макевић , наставница енглеског језика и психолошкоња Слободанка Алексић из  ОШ "Ната Јеличић" из Шапца (примери добре праксе примене ИОП 3 у настави хемије у ВИИИ, и енглеског језика у ВИ разреду).

Светлана Димитријевић,  учитељица из ОШ "Јанко Веселиновић" из Шапца је описала образовну ситуацију осмогодишње девојчице која је у њено одељење дошла на почетку ИИ разреда.   Девојчица се образује по ИОП2, а учитељица је сјајно описла различите стратегије прилагођавања које примењује у раду са овом ученицом.

Пошто је била спречена да лично дође, мајка ученика првог разреда је послала писмо у којем је описала шта редовна школа значи за њеног осмогодишњег сина који похађа И разред у ОШ "Николај Велимировић" у Шапцу (писмо можете прочитати овде).

Мина Ступар, професорка практичног рада у Школи примењених уметности из Шапца је охрабрила  маму ученика којем је одељењски старешина да исприча образовни пут свог сина који је после завршеног основног образовања у специјалној школи укључен у редовно образовање у средњој школи. О томе како овом ученику пружају вршњачку подршку и шта за њих значи што у свом одељењу имају друга којем је потребна додатна подршка говориле су ученице ИИ разреда Школе примењених уметности Шабац (Б.Ђ, С.М, К.Д, Б.Ј и А. Р.), а  говорио и сам ученик који добија додатну образовну подршку.

Пети регионални састанак Мреже ИО ШУ ВаљевоСнежана Јадрановић, просветни саветник у ШУ Ваљево, припремила је презентацију о актуелној теми – прилагођавању завршног и пријемног испита и процедурама уписа деце из осетљивих група у средњу школу. Као пример добре праксе, приказала је збирку задатака коју су иницирали и заједно са колегама направили стручни сарадници ОШ “Лаза Костић” из Шапца за свог ученика који наставу похађа према ИОП2. Презентацију можете преузети овде.

Током дискусије се отворило неколико питања везаних за ситуације када изостане сарадња родитеља, па школа не добије сагласност за рад по ИОП-у.

У другом делу састанка су мапирани потенцијални партнери и размењене идеје о покретању локалне иницијативе у корист инклузивног образовања  која би повезала све релевантне институције и организације у Шапцу, како би се омогућила квалитетнија подршка деци из осетљивих група.  Носилац активности ће бити Школа примењених уметности из Шапца.

Развој Мреже подршке ИО подржали

ДИЛС КултурКонтактСДЦУНИЦЕФ