Мрежа подршке инклузивном образовању

Main menu
A- A A+

Пети регионални састанак Мреже ИО ШУ Ужице

Пети регионални састанак Мреже ИО ШУ УжицеПети регионални станак Мреже подршке инклузивном образовању за ШУ Ужице релизован је у Регионалном центару за стручно усавршавање у Ужицу 26. марта 2014. године уз подршку организације КултурКонтакт Аустрија. Састанку су присуствовали учесници/е из предшколске установе, ужичких основних, средњих школа, укупно 30 учеснка/це.

У поздравној речи ,координаторка МИО, Зорица Димитријевић, упознала је учеснике са програмом и сатницом састанка. Након тога следио је осврт  школа, после искуства екстерог вредновања са фокусом на квалитет примене инклузивног образовања. У планирању наредних  корака ИО представници школа навели су: процену примене ИО кроз индекс инклузије, рано откривање и подршку у раду деци са сметњама у развоју у вртићима, анализу часова, студиске посете модел школи  и другим школама, веће укључивање родитеља деце са сметњама у развоју у рад школских одбора и савета родитеља, бројније укључивање ученика са сметњама у развоју у рад ученичких парламената,рад на развоју вршњачке подршке, рад са даровитим ученицима, даљу едукцију наставника кроз обуке и хоризонтално учење.

Пети регионални састанак Мреже ИО ШУ Ужице Потом је следила презентација са студијског путовања из Француске  представника модел школе  Алекса Дејовић  из Севојна. Овај блок је изазвао посебну пажњу учесника, па се након презентације развила  плодотворна дискусија кроз коју смо добили додатна појашњења о  модалитетима  примене инклузивног образовања у Француској. Искуства инклузивног  образовања из француских школа  обогатили су наша сазнања, покренули нас на промишљање о другачијим  приступима  ИО. Презентацију можете преузети овде.

Рад са даровитом ученицом у специјалном одељењу представиле су колегинице из Техничке школие “Радоје Љубичић“  из Ужица. Овај надасве јединствен пример добре праксе илуструје да  посвећеност и ентузијазам квалтетних наставника прави чуда у наставној пракси, на добробит ученика. Били смо у прилици да се уверимо како функционише  пуна  социјална укљученост  у школи која има квалитетну инклузивну праксу и која живи и развија вредности једнакоправности и доступности образовања .

У другом делу састанка   дефинисали смо  препоруке  и наредне активности  Мреже подршке ИО:

  • Планирање студијских посета Модел школи “Алекса Дејовић” из Севојна
  • Планирање посета школама које имају добру инклузивну праксу
  • Избор школа за  посете чланица Мреже ради унапредјивања инклузивне праксе
  • Информисање школа и чланица Мреже о угледним часовима

Развој Мреже подршке ИО подржали

ДИЛС КултурКонтактСДЦУНИЦЕФ