Мрежа подршке инклузивном образовању

Main menu
A- A A+

Пети регионални састанак Мреже ИО ШУ Крушевац

Пети регионални састанак Мреже ИО ШУ КрушевацПети регионални састанак одржан је у Крушевцу у организацији регионалне Мреже подршке инклузивном образовању - Школска управа Крушевац, и уз подршку КултурКонтакт организације, Аустрија, 27. марта 2014. године у Центру за стручно усавршавање.

Циљеви састанка су били: ширење добре праксе сарадње предшколских установа и основних школа и планирање локалне иницијативе, размена иновативне праксе и разматрање предлога за школе добре праксе (за своју локалну Мрежу).

Састанку је присуствовало 25 учесника/учесница: Зоран Асковић, начелник Школске управе Крушевац, Милица Ђорђевић, представница Школске управе Крушевац, Мирјана Златановић, помоћник градоначелника за друштвене делатности града Крушевца,Зорана Павловић, кординатор за Ромска питања, Крушевац, Марија Васић, председница ИРК града Крушевца, Светлана Алексић, председница Друштва педагога и психолога Расинског округа, координатори СТИО и по један члан и презентери примера добре праксе у предшколским установама, представник здравствене установе, представници Центра за социјални рад из Крушевца, координатор регионалне Мреже подршке ИО, чланови Мреже.Састанак је медијски пратила локална телевизија.

Пети регионални састанак Мреже ИО ШУ КрушевацУчеснике је најпре поздравио Војислав Вељовић, координатор регионалне Мреже подршке ИО. Говорио је и о ДИЛС-овом програму у оквиру кога је на територији ШУ Крушевац реализовано 11 пројеката. Упознао је присутне са активностима које је реализовала регионална Мрежа, са темама претходних регионалних састанака, као и са ИИИ великим састанком Мреже подршке ИО. Истакао је да је највећа добит од организовања регионалних састанака могућност представљања примера добре пракса и хоризонталног учења.

Након што је поздравио присутне, начелник Школске управе Крушевац, Зоран Асковић је говорио о циљевима МИО и о значају Мреже на локалном нивоу.

Милица Димитрова, чланица Мреже, је говорила поступцима и процедурама пружања додатне подршке у образовању и васпитању  деце/ученикау предшколским установама и основним школама: о томеда је у интересу децеда школе имају податке о пруженој додатној образовној подршцидециу предшколским установама(израђени педагошки профил), о корацима и процедури пружања додатне образовне подршке, коришћењу прописаних образаца који су саставни део ИОП-акао и о евалуацији мера индивидуализације и ИОП-а. Презентацију можете преузети овде.

Психолог и васпитачице  Предшколске установе "Ната Вељковић" из Крушевца приказале су примере добре праксе: пружање додатне подршке спровођењем мера индивидуализације у раду са дететом са Дауновим синдромом, пружање додатне подршке путем ИОП-а као и  и подршка детету са сметњама из спектра аутизма где је било речи и о добити за дете и за установу ангажовањем личног пратиоца. Примери су детаљно представљени у смислу приказа приоритерних области подршке, циљеваи остварених активности у оквиру подршке. Презентацију можете преузети овде.

Педагошкињаиз ове установе је говорила о значају коришћења апарата (Скафа система) који је веома користан у раду логопеда при говорној стимулацији и развијању говора. Навела је резултате у примени овог апарата и заложила се да овај апарат имају установе како би били доступни већем броју деце и родитеља. Апеловано је на град Крушевац да набави овај апарат који ПУ "Бисери" у Трстенику већ поседује.

Пети регионални састанак Мреже ИО ШУ КрушевацЈасмина Јовановић, чланица Мреже, презентовала је на који начин може бити унапређена сарадња ПУ и основних школа у раду са ученицима којима је потребна додатна подршка. Говорила је и о конкретним активностима које, каосаставни део плана сарадње ПУ и основних школа,треба да буду део Годишњег плана рада школе/ПУ. Презентацију можете преузети овде.

Марија Васић, председница ИРК Крушевац детаљно је говорила о упису у први разред у светлу могућности коју закон даје о одлагању поласка у школу. Такође је говорила о искуствима ИРК у давању мишљења у области пружања додатне подржке деци/ученицима из осетљивих група.

Мирјана Златановић, помоћник градоначелника за Друштвене делатности града Крушевца је најпре похвалила рад МИО. Обзиром да је пре тога била запосленау ШУ Крушевац, осврнула се на почетак увођења инклузивног образовања где је било потешкоћа и отпора пружању додатне подршке деци/ученицима и у поређењу са садашњим стањем, ствари се мењају утолико што је више запослених који су сензибилисани и који су унапредили компетенције за пружање додатнеобразовне подршкедеци/ученицима из осетљивих група. Истакла је неопходност сарадње ПУ и основних школа уз оцену да се сарадња побољшава.

Пленарни део састанка је завршен разменом између учесника– дискусијом.

У завршном делу састанка члановиМреже су предложили да установе добре праксе буду следеће: ОШ "Велика Дренова", Велика Дренова, ПУ "Ната Вељковић", Крушевац, ОШ "Бранко Радичевић", Бивоље, ОШ "Ј.Ј. Змај", Мудраковац, ОШ "Свети Сава", Читлук, а од средњих Хемијско – технолошка школа Крушевац.

Развој Мреже подршке ИО подржали

ДИЛС КултурКонтактСДЦУНИЦЕФ