Мрежа подршке инклузивном образовању

Main menu
A- A A+

Пети регионални састанак Мреже ИО ШУ Нови Сад

Пети регионални састанак Мреже ИО ШУ Нови СадПети регионални састанак Мреже подршке инклузивном образовању ШУ Нови Сад је одржан 31. марта 2014. у холу ОШ „Марија Трандафил“ у Ветернику, уз подршку организације КултурКонтакт, Аустрија.

Тема 5. Регионалног састанка је била:" Вршњачка подршка - најважнија карика у процесу инклузивног образовања"

У првом делу састанка је одржана трибина на којој су представљени нови примери успешног рада Стручних тимова за инклузивно образовање основних и средњих школа са подручја ШУ Нови Сад чијим су радом деца са сметњама у развоју успешно укључена у живот и рад школе/предшколске установе.

Циљ првог дела састанка је био промовисање примера добре праксе из угла вршњачке подршкедеци са сметњама у развоју у редовном образовном систему, а циљна група на овом састанку, уз чланове СТИО позваних школа, су нам били представници Ученичких парламената и вршњачких тимова како бисмо кроз едукацију деце школског узраста утицали на свест о потреби учешћа најмлађих чланова друштва у процесу инклузије.

Скуп је отворио хор ОШ „Марија Трандафил“ својом химном, а након уводне речи координаторке МИО за ШУ Нови Сад, Соње Париповић, програм је текао следећим редом:

  • поздравна реч гдина Петра Виђиканта, начелника ШУ Нови Сад
  • поздравна реч гђе Милијане Граховац – Проле, директорке ОШ „Марија Трандафил“
  • ппт презентација асистенткиње са филозофског факултета Боровица Тамаре на тему : „Вршњачки приступ – млади као носиоци развоја“  у којој је приказала студију Р. Харта о важности и начинима партиципације младих у друштвеном животу. Презентацију можете преузети овде.

Пети регионални састанак Мреже ИО ШУ Нови СадЗатим је уследило представљање тимова:

ОШ „Марија Трандафил“, Ветерник: представљен је пример вршњачке подршке ученику 4. разреда коме су захваљујући ангажовању вршњака, њихових родитеља и школе обезбеђена средства за 2 операције. Путем ппт презентације приказане су акције које су вршњаци у школи организовали за помоћ свом другу. Пример је представљала учитељица Аленка Орешчанин.

Пример вршњачке подршке кроз образовање једног ученика из ОШ „Соња Маринковић“ – Моделшколе за ИО, Нови Сад - Овај пример су представили ученици 6. разреда: ученик коме је потребна подршка и његових троје другова. Они су износили своја лична искуства током шестогодишњег школовања и међусобног дружења. Своје искуство и значај подршке коју њено дете прима од својих вршњака је изнела и мајка присутног дечака. Своја запажања о начинима и важности вршњачке подршке су представиле и Соња Париповић (бивша учитељица овог одељења) и Драгица Миражић Немет (одељењски старешина).

Представљање примера добре праксе путем видео записа  „Помоћ пријатеља“,

Основна Музичка школа „Исидор Бајић“ - СТИО тим ОМШ путем ппт је представио какве су иновативне методе и технике у раду са децом оштећеног вида и слуха осмислили и примењивали између 4. и 5.  регионалног сусрета.  Путем видео записа приказан је интервју са младим пијанистом Угљешом Бркљач, победником „Пиано меморијала“ кога ОМШ „Исидор Бајић“ жели да ангажује као асистента за рад са децом оштећеног вида. Излагачи  су били професор Ненад Стојачић и педагошкиња Јелица Маринков.

Пети регионални састанак Мреже ИО ШУ Нови СадОШ "Коста Трифковић", Нови Сад се представила са два примера вршњачке подршке у образовању ученика са сметњама у развоју. Први ученик сада похађа 5. разред, а други 7. разред ове школе. Оба примера су представљена кроз писмене саставе  другара из одељења о њиховимдругарима из разреда, и путем презентовања учитеља/учитељице и одељењских старешина о важности припреме и подршке у периоду транзиције из 4. у 5. разред. Излагачи су били: учитељица Нада Шушак, учитељ Давор Барашин, наставници Војислав Гурјанов и Ивана Пришић, Снежана Родић, психолошкиња, и по два ученика/ученице из 5. и 7. разреда.

Пример вршњачке подршке кроз образовање једног ученика 4. разреда ОШ "Десанка Максимовић" из Бачке Паланке су представили сви ученици одељења 2. разреда које похађа ученик са сметњама у развоју и њихова учитељица Гордана Нинков. Кроз писмене саставе неколико ученика из овог одељења и присуство дечака и његове мајке на нашем састанку, сазнали смо како је текао процес његовог укључивања у образовни процес и колико су сва деца из овог одељења усмерена на давање подршке свом другару и сензибилисање осталих људи за прихватање различитости.

Педагошкиња Драгана Бајатовић је кратко представила позитивнаискуства гимназије „Светозар Марковић“, Нови Сад, у вези са учешћем у пројекту "Регионална подршка инклузивном образовању" у организацији Савета Европе и Европске Уније.

Пети регионални састанак Мреже ИО ШУ Нови СадНа самом крају првог дела састанка свој пример рада Ученичког парламента у Средњој медицинској школи „7. април“ представиле су представница ученичког парламента ове школе, ученица Вања Ашћерић и педагошкиња Бојана Перић Пркосовачки. Осим излагања о акцији Ученичког парламента ове школе „Гласам забезбедност“, оне су нас упознале и са акцијом удруживања Ученичких парламената средњих школа са подручја ШУ Нови Сад и намером да се покрене ИО у средњем образовању.

Из свих презентованих примера смо као поруку добили да је вршњачка подршка заиста најважнија карика у процесу инклузивног образовања и да вршњаци који су од почетка образовног процеса на прави начин укључени у давање подршке другима у врло кратком року потпуно самостално и самоиницијативно преузимају улогу коју често тражимо ван установе и од одраслих особа, а то је улога асистента у образовном процесу.

Првом делу састанка је присуствовало преко 100 представника ученика, родитеља, наставника, стручних сарадника, студената и представника локалних институција (ШУ, покрајински омбудсман, ИРК) .

Други део састанкаје биорадног карактера и њему су присуствовали чланови/чланице МИО, као и представници/це школа добре праксе .

Циљ другог дела састанка је био анализа активности присутних чланова/ца МИО у периоду између два регионална сусрета, иницирање идеја за унапређивање рада Мреже у наредном периоду и информисање чланова о могућностима конкурисања на пројекат за Локалне иницијативе.

И овај пут је било доста примера подршке од стране чланова/ца МИО у непосредном окружењу.

Предлог који је потекао од стране присутних чланова/ца је да следећи регионални сусрет буде посвећен хоризонталном повезивању СТИО у локалној средини и размени искустава из области давања подршке.

У организацији и реализацији 5. Регионалног састанка су осим координаторке Соње Париповић, активно учествовале и чланице МИО Драгица Миражић Немет и Соња Миладиновић.

Развој Мреже подршке ИО подржали

ДИЛС КултурКонтактСДЦУНИЦЕФ