Мрежа подршке инклузивном образовању

Main menu
A- A A+

Одржан шести регионални састанак Мреже подршке инклузивном образовању ШУ Лесковац

Шести регионални састанак Мреже подршке инклузивном образовању организован је у Центру за стручно усавршавање у образовању, у Лесковцу, 20. октобра 2017. године. Састанку је присуствовало 43 учесника/ца:  представници основних и средњих школа (наставници, стручни сарадници, директори), представници школске управе – просветни саветници, градски просветни инспектор, представници Удружења родитеља “Рингераја” из Лесковца, представница ИРK из Центра за социјални рад и чланови и чланице Мреже ИО.

 

Циљ састанка био је да се кроз промоцију и анализу примера из праксе у образовно-васпитним установама  и искуства родитеља и других релевантних актера  сагледају добити  и укаже на потребе како би се унапредио квалитет образовања.

Просветна саветница говорила је о увидима у праксу школа са територије школске управе Лесковац кад је у питању инклузивно образовање, најчешћим грешкама у изради индивидуалних образовних планова, као и о изазовима са којима се сусрећу запослени, као што је недостатак сарадње и тимског рада.

Представница ИРK у Лесковцу представила је рад комисије који је оцењен као добар, али је указала на то да и даље има проблема да се у локалној самоуправи обезбеде довољна финансијска средства да би се свако дете на адекватан начин укључило у образовни процес.

Чланица Удружења родитеља „Рингераја“ сматра да не постоји добра повезаност између ИРK и локалне самоуправе и да се не остварује сарадња у мери која би требала да омогући неопходне мере подршке за сву децу.

Присутима су представљене измене Закона о основама система образовања релевантне за инклузивно образовање и образовање у школама за децу са сметњама у развоју и инвалидитетом.

Посебан сегмент састанка био је посвећен улози директора школе у стварању услова за квалитетно образовање у складу са стандардима компетенција директора.

Представљен је пример добре праксе из ОШ “Бранко Радичевић” у Бујановцу. Говорило се о образовању ученика са Дауновим синдромом, и то из угла учитељице, мајке, и студенткиње Факултета за специјалну едукацију и рехабилитацију. Учитељица је пружила конкретне примере из којих се може видети начи и стратегије рада, дидактички материјал и продукте учеика, а нарочиту пажњу изазвао је портфолио ученика.

Учесници састанка су оценили да је састанак био веома користан и занимљив, да су добили одговоре на многа питања и чули различита искуства и идеје. Повезивање основних и средњих школа и повезивање школа са другим институцијама  у граду, ИРK и  локалном самоуправом, оценили су као веома значајно за превазилажење многих проблема.

Завршна активност је била усмерена  на дефинисање наредних корака у раду Мреже ИО:

1.            Из  оба округа школске управе именовати  контакт особу која је задужена за праћење инклузивног образовања, достављање материјала и примера добре праксе школама  и сарадњу са Мрежом подршке ИО

2.            Праћење постигнућа ученика којима је потребна додатна подршка и за које је обављена посета школама од стране чланица Мреже подршке ИО

3.            Укључити у Мрежу  подршке ИО већи број наставника предметне наставе као и представнике средњих школа и факултета

4.            Наставити сарадњу са удружењима и другим институцијама и организацијама у граду

5.            Пратити конкурсе локалних самоуправа за реализацију пројеката и редовно информисати школе

6.            Уз помоћ Удружења родитеља доставити  закључке са састнка који се тичу обезбеђивања  подршке локалне самоуправе  градском већнику за образовање.

 

Сасатанак је реализован у оквиру пројекта „Унапређивање образовања у Србији кроз јачање компетенција Мреже подршке инклузивном образовању и других запослених за инклузивно образовање“, који спроводи Мрежа подршке инклузивном образовању (МИО) у сарадњи са Групом МОСТ, а у партнерству са УНИЦЕФ-ом, Министарством просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије и уз финансијску подршку Швајцарске агенције за развој и сарадњу.

Развој Мреже подршке ИО подржали

ДИЛС КултурКонтактСДЦУНИЦЕФ