Specifičnosti škole u oblasti IO:
Škola se nalazi u prigradskom naselju, u industrijskoj zoni grada i jedini je nosilac i inicijator vaspitno-obrazovnih uticaja na decu. Još od 2003. godine školski razvojni plan je bio orijentisan ka senzibilizaciji nastavnika, učenika, roditelja i lokalne sredine za rad sa decom sa teškoćama u razvoju.
Zaposleni su pohađali mnogobrojne obuke iz oblasti inkluzivnog obrazovanja i senzibilisani su da koriste savremene nastavne metode i tehnike u radu i da nastavu prilagođavaju korišćenjem informacione tehnologije (multimedijalna nastava).
Škola je učestvovala u više projekata, zahvaljujući čemu je opremljena savremenim nastavnim sredstvima, a skoro svaka učionica je multimedijalna.
Škola pomaže svojim učenicima u nabavci pomagala, edukativnog materijala, sprava za relaksaciju. Raspored časova je prilagođen; u školi postoje tri fiksne učionice prilagođene učenicima koji se otežano kreću;
izrađen je prilaz u školu za decu koja koriste invalidska kolica; napravljeni su držači do toaleta za decu koja se teže kreću itd.
Kroz dva projekta obezbeđena su sredstava za angažovanje pedagoških asistenata u nastavi (tokom 2012. 2; od septembra 2013. biće angažovana 3 lična pratioca, odobrena od strane interresorne komisije, finasirane u okviru budžeta grada Užica).
Kroz humanitarne akcije organizovane na nivou škole ,,Drug drugu“, svake godine prikupljamo sredstva za pomoć deci sa teškoćama u razvoju prikupljeno je preko 3000 eura za operacije 2 obolela učenika od cerebralne paralize). Senzibilizacija lokalne i šire sredine postignuta je kroz mnogobrojne radionice za roditelje, kroz Savetovalište za roditelje, radionice u okviru Male škole empatije za učenike razredne i predmetne nastave, kroz kreativne radionice, organizovanjem tribina na gradskom i lokalnom nivou, okruglih stolova, gostovanjem na državnim i lokalnim TV i radio stanicama.
Škola je osnivač Gradskog inkluzivnog tima čiju je koordinaciju, preuzela Školska uprava Užice.
U okviru MIO projekta ,,Unapređenje obrazovanja u Srbiji kroz razvoj Mreže podrške IO”, škola je realizovala lokalnu akciju ,,Umrežavanjem do kvalitetnijeg obrazovanja za sve”, u okviru koje je formiram lokalni tim za pružanje podrške IO na lokalnom nivou, sa tendencijom širenja mreže.
Škola je tokom školske 2011/12 bila domaćin 13 studijskih poseta zaposlenih iz drugih škola (oko 130 nastavnika, stručnih saradnika i direktora).
Škola pruža usluge drugim školama kroz:
-
studijske posete drugih škola,
-
kroz horizontalno učenje,
-
slanjem svog materijala kao primera dobre prakse i
-
kroz savetodavni rad. Sem toga, OŠ „Aleksa Dejović“ je i mentorska škola za program Profesionalne orijentacije.
|
Program posete/ šta je na ponudi
-
Razgovor sa upravom škole, upoznavanje sa projektima koji su doprineli senzibilizaciji kolektiva i razvoju inkluzivne obrazovne prakse - (direktor i stručni saradnici).
-
Vođenje pedagoške dokumentacije, iskustva u radu sa decom iz osetljivih grupa, njihovim i roditeljima druge dece (predrasude, otpori, ugrožen kvalitet nastave, adaptacija rasporeda časova), iskustvo u radu sa nastavnicima, Savetom roditelja, Školskim odborom, Učeničkim parlamentom, organizovanje vannastavnih aktivnosti, saradnja sa lokalnom sredinom (sa udruženjima, drugim školama i predškolskim ustanovama, medijima, Školskom upravom, opštinom) - (pedagog i psiholog).
-
Upoznavanje sa programima i seminarima koje su pohađali nastavnici, direktor i stručni saradnici škole, kao i sa primenom znanja sa tih seminara u nastavi.
-
Prikaz scenarija za čas i prisustvovanje časovima u razrednoj i predmetnoj nastavi – posetioci dobijaju scenarije sa časova, kao i scenarije sa ostalih časova iz ranijih poseta iz baze podataka.
-
Iskustva u radu stručnog tima za inkluzivno obrazovanje i tima za pružanje dodatne pordške (saradnja sa roditeljima u vezi sa pružanjem dodatne podrške) - pedagog i psiholog
-
Upoznavanje sa procedurom u podnošenju zahteva Komisiji za procenu potreba za pružanjem dodatne obrazovne, zdravstvene ili socijalne podrške detetu ili učeniku - psiholog
-
Prikaz rada Učeničkog parlamenta i upoznavanje sa obukama članova Učeničkog parlamenta (teme-tolerancija, nediskriminacija, prevazilaženje predrasuda) - direktor, psiholog, pedagog
-
Upoznavanje sa nabavljenim edukativnim materijalom za nastavnike i učenike - direktor, psiholog, pedagog
-
Prikaz produkata projektnih aktivnosti iz kreativne učionice, i prezentacija nekih projektinih aktivnosti realizovanih u školi tokom prethodne tri godine - direktor, psiholog, pedagog.
-
Evaluacija posete.
|
Misija škole
Kao nosilac tradicije duge 124 godine škola teži:
-
Visokim obrazovnim kriterijumima,
-
Podsticanju ličnog razvoja učenika i nastavnika,
-
Osposobljavanju dece sa teškoćama u razvoju za svakodnevno funkcionisanje,
-
Razvijanju svesti o pravima i odgovornostima,
-
Poštovanju dečijih prava,
-
Povećanju socijalnog sazrevanja i osamostaljivanju,
-
Razvijanju kreativnosti i orginalnosti.
-
Negovanju međusobnog razumevanja i uvažavanja.
|
Vizija škole
Težimo:
-
Funkcionalnoj i modernoj školi,
-
Otvaranju škole za nova iskustva, učenja i saznanja,
-
Školi koja će zadovoljiti razvojne i individualne potrebe i interesovanja učenika,
-
Bezbednoj školi za sve učenike,
-
Stručnim usavršavanjima nastavnika,
-
Opremanjem škole savremenim nastavnim sredstvima,
-
Razvijanju kvalitetnih saradničkih odnosa između učenika, nastavnika i roditelja,
-
Školi, otvorenoj za saranju sa lokalnom zajednicom.
|