Specifičnosti škole u oblasti IO:
Ova škola spada u red najvećih osnovnih škola u Nišu. Pored matične škole postoji još osam isturenih odeljenja, tako da je jedna od najrazuđenijih škola na ovom područiju. Sva izdvojena odeljenja su četvorarazredna sem odeljenja u Novom Selu koje je osmorazredno.
U svim odeljenjima pored redovnog programa za osnovno obrazovanje ostvaruje se i obavezan pripremni program. Najveći broj đaka su đaci-putnici, koji posle četvorazredne škole dolaze u matičnu školu.
Školu odlikuje odlična saradnja sa roditeljima, i njihova potpuna uključenost u život i rad škole.
Poseban atribut škole je kompetentno nastavno osoblje ne samo u usko stručnim oblastima već i u delu opštih nastavničkih kompetencija. U poslednjih nekoliko godina jedan broj seminara je naročito doprineo razvoju kvaliteta u nastavnom procesu („Učionica dobre volje“, „Aktivno učenje“, „NTC sistem učenja“, “Podrška nastavnicima i vaspitačima u izradi i primeni individualnih obrazovnih planova“). Stečena znanja doprinela su razvoju savremenih metodskih pristupa i obilju nastavnih metoda primenjenih na časovima u školi.
Škola spada u red otvorenih i inovativnih škola, sa izraženom projektnom orjentacijom (od 2002 do danas preko 40 realizovanih projekata).
Škola „Desanka Maksimović“ bila je pilot škola u projektu „Razvijanje funkcionalnog modela inkluzivnog obrazovanja“.
Sve ove aktivnosti su doprinele da škola bude jednako dostupna za svu decu, da se učenici dobro osećaju u školi, da u njoj uče na najkvalitetniji način.
Inkluzivni obrazovni pristup škola je počela da uvodi još pre pet godina, najpre kroz mrežu inovativnih nastavnika, a iz godine u godinu veći broj nastavnika i saradnika su učili i počeli sa primenom inkluzivnog obrazovnog modela. Sada to čine svi zaposleni u školi, ne zato što je to zakonska obaveza, već iz istinske vere da je to najpravedniji put u obrazovanju. Da bi sama nastava odgovorila različitim potrebama učenika škola je opremljena najrazličitijim učilima, opremom i asistivnom tehnologijom za decu koja imaju teškoće u učenju.
U škola ima inkluzivni kutak, koji je mesto u kome se nalaze materijali, literatura i softveri koji olakšavaju učenje učenika.
Kao model škola inkluzivnog obrazovanja, u studijskim posetama školi bili su zaposleni iz 38 ustanova, sa preko 300 posetilaca.
Škola je 25.01.2013. nagrađena Svetosavskom nagradom na predlog Mreže podrške inkluzivnom obrazovanju uz podršku UNICEF-a.
U avgustu 2013. na konkursu Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja u okviru projekta „Opšte obrazovanje i razvoj ljudskog kapitala“, škola je izabrana za školu– vežbaonicu, tako daće, pored svoje osnovne uloge (obrazovno-vaspitna ustanova), biti i nastavna baza visokoškolskih ustanova (fakulteta na kojima se obrazuju budući nastavnici) i mesto za razmenu dobre nastavničke prakse na lokalnom nivou.
|
Program posete/ šta je na ponudi
Aktivnosti koje obezbeđuje Stručni tim za IO i zaposleni
-
Razgovorsa upravom škole, stručnom službomi članovima tima za inkluzivno obrazovanje - prezentacija sprovođenja inkluzivnog obrazovanja (kako smopočeli, iskustva sa projektima, iskustva u DILS-u, uključivanje roditelja, prepreke i kako smo ih savladavali).
Direktor škole i Tim kroz razgovor upoznaju goste sa koracima, procedurama, aktivnostima srovođenim u procesu uspostavljanja inkluzivne obrazovne prakse.
-
Prisustvo časovima, gde mogu da prate i upravljanje odeljenjem i organizaciju časa, individualizaciju, primenu IOPa, inovativne metodičke postupkematerijale za učenje itd, imaju uvid uplan časa.
Mogu se posetiti časovi razredne nastave i svi časovi predmetne nastave.
-
Razgovor sa nastavnicima (razredne i predmetne nastave) koji imaju iskustva saučenicima sa specificnim teškoćama (hiperaktivnost, autistične smetnje, smetnje u učenju: intelektualne smetnje, disleksija, disgrafija, senzorne smetnje, hronične bolesti), na čijim su časovima bili.
U toku razgovora moći ćete da saznate na koje načine smo:
-
prilagodili sredinu, roditelje i decu da prihvate rad i do kojih smo rezultata došli
-
organizovali konkretan rad u učionici
-
uključivali roditelje učenika
-
organizovali vannastavne aktivnosti i kako smo učenika uključivali u njih
-
kako smo organizovali učenike i uspeli da stvorimo drugarske odnose među svom decom u odeljenju
-
koje kvalitete smo uspeli da odnegujemo kod učenika i na koji način smo obogatili sebe
-
na koje načine smo tražili pomoć u toku rada, i od koga smo je dobili.
-
Pokazujemo svoj inkluzivni kutak, literaturu i softvere koje smo nabavili za rad, uputimo ih na veb sajt koji smo mi napravili, kao i na važeće veb sajtove koji su podrška u razvoju ovih modela.
Nakon posete časovima i razgovora, posetiocima podelimo pripremljeni materijal na CD-u (sa scenarijima 30-tak časova na kojima se vide metode i načini prilagođavanja za decu sa specifičnim teškoćama u učenju, i primerima dobre prakse uključivanja roditelja u život i rad škole). Podelimo im i „Vodič za roditelje“ čiji smo autori, materijale o našoj školi. |
Misija škole
Osnovna škola „Desanka Maksimović“ u Čokotu, matična škola sa isturenim odeljenjima, postoji od 1922. godine. Do 11.02.2002. godine nosi naziv „29. novembar“, tada dobija novo ime po znamenitoj pesnikinji.
U školi se neguje profesionalni pristup zaposlenih koji stalnim usaavršavanjem metoda, individualizacijom pristupa, kombinovanjem tradicionalnih i novih pristupa osnažuju svoje nastavničke kompetencije. Svi naši učenici su različiti, ali sa jednakim šansama da svoje obrazovne potencijale ostvare na najbolji mogući način, i mi smatramo da je to naša najveća reklama.
|
Vizija škole
Mi smo model škola koja daje jednake šanse svim učenicima, gde su roditelji i nastavnici partneri u obrazovanju. U školi negujemo prijatnu i podsticajnu atmosferu, timski rad i stalno unapređujemo kompetencije nastavnika.
Želeli bismo da naša iskustva delimo sa svima koji su zainteresovani za to.
|