Mreža podrške inkluzivnom obrazovanju

Main menu
A- A A+

Peti regionalni sastanak Mreže IO ŠU Zrenjanin

Peti regionalni sastanak Mreže IO ŠU ZrenjaninPeti regionalni sastanak Mreže podrške IO ŠU Zrenjanin održan je u OŠ „Isidora Sekulić“ u Pančevu, 28. marta 2014. godine.

Bili su prisutni članovi Mreže, predstavnici predškolske ustanove, zaposleni u osnovnoj školi, psiholozi i pedagozi osnovne škole, prosvetna savetnica za inkluzivno obrazovanje iz Pančeva, profesori iz srednje škole. Pored njih aktivno učešće su uzeli i učenici iz osnovne škole iz Pančeva, članica inicijative za inkluziju VelikiMali iz Pančeva. Sastanak je podržan od strane KulturKonntakta Austrije i rukovodstva škole „Isidora Sekulić“. Sastanku je prisustvovao 21 učesnik.

Neposredno pred početak sastanka RTV Pančevo je napravila prilog koji se sastoji od intrevjua učesnika i koordinatora regionalnog tima za ŠU Zrenjanin. Novinarka  RTV Pančevo je prisustvovala celom sastanku. Prilog možete pogledati na sledećem linku

Sastanak je otvorila i vodila koordinatorka MIO za ŠU Zrenjanin, Snežana Kidžin , koja se zahvalila članovima Mreže i učesnicima koji su se odazvali na njen poziv i uzeli aktivno učešće u realizaciji ovog sastanka. Pored toga se zahvalila domaćinu, direktorki OŠ“ Isidora Sekulić“ na gostoprimstvu i tehničkoj podršci u realizaciji istog. Tom prilikom je naglasila da je sastanak zamišljen kao hronološki put inkluzivnog obrazovanja i vaspitanja deteta, jer će se na sastanku baviti odlaganjem polaska u školu iz pozicije PU, preko osnovne škole u kojima je značajan rad učitelja i nastavnika, sa posebnim osvrtom na prelazak učenika koji se u nižim razredima osnovne škole obrazovao po IOP-pp u više razrede. Na kraju otvorenog dela satanka, Bela Crkva će prikazati svoj društveni aktivizam.

Zaključci sastanka:

  1. Predškolska ustanova na osnovu svog istraživanja smatra da roditelji čijoj deci je odložen polazak u školu, nemaju mogućnost da dobiju adekvatne informacije od različitih aktera koji o tome odlučuju, pa s toga odluke donose po preporuci osoba sa kojima su ostvarili potpunu saradnju tokom odrastanja svog deteta. Mišljenja IRK Pančeva su često neupotrebljiva za dalji rad deteta u PU, ili u školi. Po svom dosadašnjem iskustvu ne mogu da daju konkretan odgovor na pitanje da li je dobro što postoji mogućnost odlaganja detetu polazak u školu. Smatraju da je dobit, ili gubitak odlaganja individualan kod svakog deteta.
  2. U kreiranju nastave u odeljenju gde se obrazuje učenik sa potrebom za dodatnom podrškom je važna kreativnost nastavnika, rad po principu pogrešaka i uspeha i da ne postoji univerzalno odgovarajuće nastavno sredstvo, udžbenik i sl.
  3. Prilikom prelaska iz razredne u predmetnu nastavu, važno je dobro isplanirati korake  za učenika sa dodatnom podrškom u obrazovanju i vaspitanju. Zato je kao ideja predloženo da veće nastavnika koji predaju detetu ima svoj pedagoški profil sa svojim jakim stranama i potrebnom podrškom. Isti model, koji koristimo za učenika.
  4. Učenici 5. razreda su na svoj način objasnili kako su pružali vršnjačku podršku učeniku sa autizmom kod učiteljice i sada u 5. razredu. Prisutni su zaključili da su vršnjačko učenje i podrška najjači resurs detetu.
  5. Prikazan je i način pružanja dodatne podrške kroz rad u produženom boravku, gde su uključeni učenici viših razreda, kao mali volonteri. Oni provode vreme i vode decu na vannastavne aktivnosti van škole.
  6. Predstavljeno je iskustvo profesora iz srednje škole u obrazovanju učenice sa oštećenjem sluha i poteškoćama u govoru. Akcenat je stavljen na timski rad profesora i veoma čestu razmenu informacija o napretku učenice. U radu koriste i ideje svojih đaka.
  7. Društveni aktivizam učenika i nastavnika u cilju isticanja značaja inkluzivnih vrednosti u društvu u Beloj Crkvi je na visokom nivou. Oni, kao mala zajednica su usmereni jedno na drugo i zajednički organizuju razne susrete i druženja dece i roditelja, gde su posebno uključena deca sa potrebom za dodatnom podrškom i njihovi roditelji.

Na zatvorenom delu sastanka isplanirani su dalji koraci u ŠU Zrenjanin.

Prezentacije sa ovog sastanka možete preuzeti na sledećim linkovima:

  1. Kako pružiti dodatnu obrazovnu podršku učeniku sa teškoćama u čitanju i pisanju : OŠ “Isidora Sekulić”, Pančevo, Gordana Gajin Cvetkoski, profesorka razredne nastave
  2. Podrška učenicima prilikom prelaska iz razredne u predmetnu nastavu : OŠ “Isidora Sekulić”, Pančevo Dragana Malidžan Vinkić, profesorka srpskog jezika i književnost

Razvoj Mreže podrške IO podržali

DILS KulturKontaktSDCUNICEF