Мрежа подршке инклузивном образовању (МИО) је основана септембра 2010. године од стране Министарства просвете (науке и технолошког развоја). Настала је као одговор на потребе образовно-васпитних установа за додатном подршком у развијању праксе доступног, квалитетног и праведног образовања за свако дете, са посебном пажњом и бригом за децу из осетљивих друштвених група. Мрежа је развијена кроз активности ДИЛС пројекта Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије и представља значајан ослонац у имплементацији Закона о основама система образовања и васпитања.
Да би се инклузивно образовање учинило одрживим и даље унапређивало, на самом почетку је било важно обезбедити стручњаке различитих профила и практичаре за саветодавни и супервизијски рад са образовним установама у области инклузивног образовања. Управо ову улогу је преузела Мрежа подршке инклузивном образовању. Како би била доступна корисницима, Мрежа подршке инклузивном образовању је постављена тако да покрива читаву територију Републике Србије – регионалне мреже организоване су на нивоу сваке школске управе.
Опширније...Мрежа подршке инклузивном образовању препозната је као снага у развоју инклузивне образовне политике и праксе. Мрежа има континуирану, ефикасну и квалитетну сарадњу са Пројектом ДИЛС Министарства просвете, науке и технолошког развоја, Заштитником грађана, Покрајинским омбудсманом, Одбором за права детета Народне скупштине, Заводом за вредновање квалитета образовања и васпитања и Заводом за унапређивање образовања и васпитања, организацијама цивилног друштва.
Опширније...Пружање подршке установама и појединцима обухвата:
На основу анализа реализованих посета установама, најчешће ситуације у којима се тражи подршка МИО јесу ситуације у којима постоји потреба за подршком наставницима и школи у педагошком раду са учеником, изради ИОП-а и препознавању и примени стратегија прилагођавања наставе и учења, ситуације у којима долази до кршења права детета и постоји несклад у схватању потребне подршке детету између школе и родитеља, ситуације у којима је потребна подршка при преласку детета са једног образовног нивоа на други. Најчешћи облици рада чланова МИО при посетама и у комуникацији са установама јесу – индивидуални и заједнички разговори са директорима, стручним сарадницима, члановима стручних тимова за инклузивно образовање и тимова за пружање додатне подршке, родитељима, ученицима, (информисање и давање упутстава о поступању у конкретним ситуацијама), посете часовима и ваннаставним активностима по договору са представницима школа, обиласци школске зграде, учешће на родитељским састанцима, састанцима тимова, већа, увид у документацију, ученичке продукте.
Најчешће врсте подршке коју пружају чланови МИО јесу – давање упутстава и објашњења школским колективима и родитељима како да развију успешну инклузивну праксу, упознавање са законском регулативом, пружање подршке у развоју подржавајућег школског окружења и у непосредном педагошком раду са дететом, пружање подршке у доношењу одлуке о образовању детета, посредовање у изградњи односа поверења између школе и родитеља.
Инклузивно образовање и индивидуални образовни план, кат. бр. 178