Мрежа подршке инклузивном образовању

Main menu
A- A A+

Одржан састанак и обука чланова Мреже подршке ИО у Шапцу

Састанак и обука чланова Мреже подршке ИО у ШапцуУ Шапцу, у Хотелу Слобода, од 16-18. октобра 2015. године одржан је састанак чланова Мреже подршке ИО, као и  обука шездесетак најактивних чланица и чланова МИО под називом “Јачање компетенција чланова Мреже за подршку инклузивном образовању”.

Састанак и обука чланова Мреже подршке ИО у ШапцуСкуп су отвориле и поздравиле присутне Љиљана Симић, досадашња координаторка МИО и чланица тима Групе за социјалну инклузију Министарства просвете, науке и технолошког развоја, као и Тања Ранковић, руководитељка програма образовања УНИЦЕФ-а. Гордана Цветковић, руководитељка Групе за социјалну инклузију Министарства просвете, науке и технолошког развоја представила је циљеве и задатке Групе, која ће у будућим активностима сарађивати са члановима и чланицама МИО.

Др Тинде Ковач Церовић са Филозофског факултета у Београду говорила је о тенденцијама инклузивног образовања у Србији, на основу извештаја и резултата насталих  применом националног оквира мониторинга ИО. Након њеног излагања развила се дискусија јер су резултати истраживања били веома занимљиви. Презентацију можете преузети овде.

Др Драгица Павловић Бабић приказала је извештај о кључним резултатима мониторинга рада МИО. Презентацију извештаја можете преузети овде.

У поподневном делу, као и наредног дана, шездесетак чланова и чланица МИО, наставници, стручни сарадници, директори школа, представници цивилног сектора, просветни саветници и представници модел школа за инклузивно образовање учествовали су у обуци чији је  садржај настао на основу резултата праћења и евалуације досадашњег рада Мреже. Обука је имала шест тематских модула заснованих на ситуацијама из праксе инклузивног образовања:

Креирање инклузивне климеОпшта питања наставе и учења:

Креирање инклузивне климе у школи развијањем сарадничког односа – Драгана Малиџан Винкић, Група за социјалну инклузију МПНТР.

Учесници су пратили модул који је настао на основу ТоТ-а који је креирао УНИЦЕФ из Швајцарске. Било им је представљено на који начин могу да покрену сарадњу у својој школи, али пре свега да рефлектују ко су њихови сарадници у образовном процесу као и графички приказ циклуса решавања ситуације у партнерском односу. Презентацију можете преузети овде

Општа питања у вези праксе ИО:

Улога личног пратиоца детета у одељењу – Валентина Завишић, Иницијатива за инклузију ВеликиМали, Панчево,  Соња Париповић и Драгица Миражић-Немет, ОШ “Соња Маринковић”, Нови Сад.

Уводни део радионице био је посвећен излиставању очекивања свих учесника од личних пратилаца, а након тога представљен је законски оквир у вези са педагошким асистентом и личним пратиоцем детета, и циљевима додатне подршке. Презентацију можете преузети овде.  Учесници су након тога радили на примерима из праксе у којима је описана образовна ситуација деце из различитих школа која се образују уз подршку личног пратиоца/педагошког асистента. Задатак група био је да у односу на дати пример дају своја запажања шта је добро, а шта није добро осмишљено и да предложе могућа решења.

На крају радионице је Валентина Завишић, представница Иницијативе за инклузију ВеликиМали представила главне резултате њиховог пројекта који је реализован у граду Београду, као и препоруке за унапређење услуге личних пратилаца.

Врсњацка подрска и рад на социјализацијиНеспецифичне вештине:

Вршњачка подршка и рад на социјализацији – Гордана Нинков, ОШ “Десанка Максимовић, Бачка Паланка

Циљ радионице био је стицање нових знања и вештина, оснаживање чланица и чланова МИО у спровођењу социјализације деце са сметњама у развоју и инвалидитетом. Како кроз све наставне садржаје код вршњака развијати способности сарадње И кооперативности. Такође, циљ је био додатно оснаживање чланова и чланица за пружање непосреде подршке школама/установама И појединцима у развијању инклузивног школског окружења. Презентацију можете преузети овде

Рад са специфичним развојним проблемима и тешкоћама у учењу:

Организација наставе и прилагођавање материјала у настави српског језика у млађим разредима - Снежана Киџин и Гордана Гајин Цветкоски, ОШ “Исидора Секулић”, Панчево

У првом делу радионице Снежана Киџин је представила организацију наставе у одељењу у коме се образује ученик са потешкоћама из спектра аутизма, представила педагошки профил ученика и начин на који су прикупљени подаци за његову израду, као и прилагођавање услова и начина рада у учионици. Њено изглагање изазвало је велико интересовање присутних јер је садржало велики број идеја које је могуће применити у наставној пракси. Презентацију можете преузети овде. Учесници су добили скицу једног часа српског језика, наставне материјале – задатке на којима су ученици радили током тог часа, као и наставни листић за све ученике, и прилагођени наставни листић за ученика који се образује по ИОП-у о заједничким и властитим именицама.

Гордана Гајин Цветкоски презентовала је прилагођене наставне материјале које примењује у својој наставној пракси у настави српског језика у млађим разредима. Осим што су током излагања учесници чули различите идеје како прилагодити наставне материјале за ученике, добили су и мноштво презентација које је Гордана израдила и користи током наставе српског језика. Презентације можете преузети овде.

Такође, учитељица Гордана поделила је са заинтересованима примере наставних листића које можете преузети овде.

Саветодавни рад у комплексним ситуацијамаСаветодавни рад у комплексним ситуацијама:

Моћ интегрисане подршке - Гордана Павловић, Гимназија “Сава Шумановић”, Шид

Циљ ове радионице је да се постигне промена школске политике и праксе како  би се одговорило на разлике које постоје међу ученицима и на њихове индивидуалне потребе.  Радионица је била утемељена на студији случаја из Гимназије „Сава Шумановић“ у Шиду  где се кроз неговање људских вредности дошло подршке ученику и сазнања да никада не треба одустајати ни од једног детета.

Социјална инклузија деце из маргинализованих група:

Етикетирање као облик дискриминације у учионици - Бранка Бешлић, ОШ “Соња Маринковић”, Суботица и Ксенија Лишчевић, ШУ Сомбор.

Циљеви радионице  били су оснаживање учесника за препознавање могућих замки које узрокују етикетирање, као и подршка учесницима у свеобухватнијем разумевању појма и суштине дискриминације. Након веома занимљивог рада, учесници су сензибилисани за разумевање последица етикетирања и дискриминације.

Трећег дана састанка чланица Савета МИО Сњежана Мрше и Љиљана Симић представиле су приоритете у будућем раду Мреже. Говорило се о нацрту стратешког плана МИО за период од 2016-2018. Представљен је нацрт мера за институционализацију МИО. Присутни чланови Мреже подршке након тога су износили своје коментаре на предложену нову организациону структуру МИО, као и избор чланова за кључна тела Мреже подршке.

Састанак је одржан у оквиру пројекта „Унапређивање образовања у Србији кроз развој Мреже подршке инклузивном образовању“ који реализује Мрежа подршке инклузивном образовању у партнерству са Канцеларијом УНИЦЕФ-а у Београду и Мнистарством просвете, науке и технолошког развоја, а уз финасијску подршку Швајцарске агенције за развој и сарадњу (СДЦ).

Развој Мреже подршке ИО подржали

ДИЛС КултурКонтактСДЦУНИЦЕФ