Мрежа подршке инклузивном образовању

Main menu
A- A A+

Одржан шести регионални састанак Мреже подршке инклузивном образовању ШУ Београд

Шести регионални састанак Мреже подршке инклузивном образовању школске управе Београд одржа је 24. октобра 2017. године у Основној школи „Браћа Барух“. Састанку је присуствовало 38 учесника: представници Министарства просвете, науке и технолошког развоја, УНИЦЕФ-а, Мреже подршке ИО,  интерресорних комисија са седам београдских општина, представница Повереника за заштиту равноправности и представници школа и предшколских установа са којима је Мрежа сарађивала у протеклом периоду.

 

Састанак је имао два дела. У првом делу, који је имао за циљ промоцију Мреже подршке ИО и примера добре праксе, присутни су упознати са радом и начином функционисања као и са досадашњим резултатима рада Мреже подршке ИО.

Такође, представљен је пример континуиране подршке МИО ученику Н.К,  његовој породици и образовним установама, од предшколског образовања до средње школе. Истакнуто је колико су, поред  континуиране стручне подршке школи, важни и одлучујући, позитивни ставови запослених у образовању према инклузивном образовању и ученицима којима је потребна додатна подршка, за њихово пуно укључивање у наставне и ваннаставне акивности. Описане су тешкоће са којима се породица сусретала у току предшколског и основношколског образовања, као и начини превазилажења и подршке који су континуирано, током целог школовања, пружани породици и школи.

Из угла породице на скупу је говорила сестра дечака, и описала је тешкоће и препреке са којима се породица сусретала и суочавала у току његовог школовања. У презентацији је учествовао и сам младић,  коме није било омогућено да похађа припремни предшколски програм са вршњацима због отпора васпитачице према раду са децом са тешкоћама у развоју. Током тог периода живео је усмерен углaвном на породично окружење. Сестра је врло емотивно и аутентично описла тај период одбацивања и неприхватања од стране окружења који је трајао све  док случајно нису сазнали за организацију „Велики и Мали“, а касније и за Мрежу подршке ИО, чији су представници пружали подршку породици у разумевању Николиних тешкоћа и наставили да подржавају породицу  током периода школовања у основној, и сада у средњој школи.

У другом делу састанка, чији је циљ био унапређење сарaдње између МИО и  интерресорних комисија, представница Центра за социјалну политику, представила је резултате истраживања „Анализа рада интерресорних комисија и додатне подршке у десет општина и градова“ у 2015.  години.

Након презентације отворена је дискусија о мерама додатне подршке које најчешће препоручују ИРК. Истакнуто је да те мере у пракси често нису стварна подршка већ препрека укључивању, као што је случај са услугом личног пратиоца. Такође је истакнуто да одлагање поласка детета у школу допринси губљењу корака са својом генерацијом и штети напредовању и укључивању детета у вршњачку групу.

У завршном делу састанка присутни су упознати са новим Законом о основама система образовања и васпитања, тј. са одредбама које се односе на инклузивно образовање и образовање деце са сметњама у развоју.

Сасатанак је реализован у оквиру пројекта „Унапређивање образовања у Србији кроз јачање компетенција Мреже подршке инклузивном образовању и других запослених за инклузивно образовање“, који спроводи Мрежа подршке инклузивном образовању (МИО) у сарадњи са Групом МОСТ, а у партнерству са УНИЦЕФ-ом, Министарством просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије и уз финансијску подршку Швајцарске агенције за развој и сарадњу.

Развој Мреже подршке ИО подржали

ДИЛС КултурКонтактСДЦУНИЦЕФ