Мрежа подршке инклузивном образовању

Main menu
A- A A+

Одржан шести регионални састанак Мреже подршке инклузивном образовању ШУ Зрењанин у Панчеву

Шести регионални састанак Мреже подршке инклузивном образовању ШУ Зрењанин одржан је 25.10.2017. године у Панчеву, у ОШ „Исидора Секулић“. Састанку је присуствовало 28 учесника/ца (чланице МИО, представница Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије, представнице локалне самоуправе, и представнице организација цивилног друштва). 

 

На састанку је представљен пројекат Града Панчева за педагошког асистента који је први такав пројекат на територији државе. Тренутно је у току обука 32 изабрана педагошка асистента.

Представница Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије представила је области деловања везане за инклузивно образовање, програм задоношење политика на основу података добијених истраживањем. Представила је и програм „Укључивање родитеља у образовни систем“.

Студент на мастеру на Факултету политичких наука је присутнима испричао кроз које је све изазове прошао током школовања , због свог инвалидитета, јер не види. Дефинисао је све тешкоће на које је наилазио од основне школе до мастер студија. Истакао је начин на који их је превазилазио. Сада активно помаже својим искуством слабовидој и слепој деци.

Представница Иницијативе за инклузијуВеликиМали из Панчева је представила пројекат који организација спроводи „Пружање услуге лични пратилац“, за 26-торо деце, од маја 2016 до децембра 2017. године.

Регионална координаторка упознала је присутне са новим Законом о осовама система образовања и васпитања, односно, изменама везаним за инклузивно образовање и образовање деце са сметњама у развоју и инвалидитетом.

Приказан је филм „Зајдно можемо све“, а након пројекције током дискусије, закључено је да је за адекватну подршку деци у одељењу важан рад наставника, уз неопходну помоћ свих запослених у школи, као и родитеља. Шансе за успех се смањују уколико само једна карика у ланцу закаже.

Ученица 3. разреда, као подршку свом другу из одељења коме је била потребна помоћ вршњака, снимила је филм „Различити, а заједно“ уз помоћ и коордианцију учитељице. Освојио је друго место на БУДИ Фестивалу Града Панчева , 2016. год, а приказан је учесницима регионалног састанка.

Регионална координаторка је укратко представила искуства земаља у региону у области инклузивног образовања. Закључак састанка био је да Србија има одлична законска решења у овој области, али да се не примењују доследно.

У завршном делу састанка представљена су досадашња искуства у раду Мреже подршке инклузивном образовању за Школску управу Зрењанин. Школе које су се обратиле Мрежи добиле су адекватну подршку, али је уочена потреба да се организују додатне обуке наставника у области организације часа и креаирања наставног материјала.

Сасатанак је реализован у оквиру пројекта „Унапређивање образовања у Србији кроз јачање компетенција Мреже подршке инклузивном образовању и других запослених за инклузивно образовање“, који спроводи Мрежа подршке инклузивном образовању (МИО) у сарадњи са Групом МОСТ, а у партнерству са УНИЦЕФ-ом, Министарством просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије и уз финансијску подршку Швајцарске агенције за развој и сарадњу.

Развој Мреже подршке ИО подржали

ДИЛС КултурКонтактСДЦУНИЦЕФ