Мрежа подршке инклузивном образовању

Main menu
A- A A+

Одржан шести регионални састанак Мреже подршке инклузивном образовању ШУ Ваљево у Шапцу

Мрежа подршке инклузивног образовања ШУ Ваљево одржала је регионални састанак за 25.10.2017. у Регионалном центру за стручно усавршавање у Шапцу. Састанку је присуствовало тридесет четири учесника из више основних, средњих школа и предшколске установе (стручни сарадници, представници СТИО тимова и особе које се баве инклузијом у својим установама). Тема састанка била је Транзиција ученика са сметњама у развоју и протокол о пребацивању документације из установе у установу.

 

Састанак је почео уобичајеним представљањем агенде и уводном речју организатора. У првом делу време је било резервисано за презентације и приказ примера добре праксе примене инклузије из три школе. Након сваке презентације је остављено простора за питања и кратку дискусију учесника. Све презентације су, поред приказа примера прилагођавања и подршке датом ученику, имале осврт на начин преласка ученика у њихову установу из претходног нивоа образовања.

Закључак после овог дела састанка је да су све школе саме тражиле документацију и ослањале се на приватне везе и помоћ родитеља, која јесте значајна, али не може бити једини извор информација.

У другом делу,  представљен је нови Закон о основама система образовања и васпитања, тј. одредбе које се односе на инклузивно образовање и образовање деце са сметњама у развоју и инвалидитетом. После сваке прочитане тачке, присутни су коментарисали добре и лоше стране промена и начин на који би промене требале да се примене. Нарочито много коментара било је  у вези измена о начину преласка деце на исти (хоризонтално) или виши (вертикално) ниво образовања. Сви су се сложили да мора постојати законска обавеза установе из које дете прелази да проследи документацију о детету у нову установу, јер и данас постоје ситуације да ученик пређе у следећи ниво образовања, а да уставова не достави документа, или да родитељ прећути информацију да је његовом детету треба подршка и на тај начин се губи драгоцено време у помоћи ученику.

Последњи део састанка посвећен је представљању услуга Мреже подршке инклузивном образовању и начинима на које се те услуге могу добити, уколико постоји проблем у реализацији инклузивног образовања. Учесници су такође упућени и на могућности хоризонталног учења, тј. да свако ко је имао позитивна искуства у одређеној ситуацији може да помогне колегама који се суочавају са сличним проблемима.  После састанка,  учесници су били  оснажени и сигурни у свој рад и напредак, јер су схватили да некада и сами знају решење проблема, само треба да га препознају.

Оно што је остало недоречено је реализација ИОП 3. Сви смо се сложили да се мало времена и пажње посвећује даровитој деци и закључили да та пракса треба да се промени. С тим у вези, предложено је да тема следећег регионалног састанка буде Примена ИОП-а 3, а да наредних годину дана сви радимо на томе да и даровита деца постану видљивија.

Сасатанак је реализован у оквиру пројекта „Унапређивање образовања у Србији кроз јачање компетенција Мреже подршке инклузивном образовању и других запослених за инклузивно образовање“, који спроводи Мрежа подршке инклузивном образовању (МИО) у сарадњи са Групом МОСТ, а у партнерству са УНИЦЕФ-ом, Министарством просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије и уз финансијску подршку Швајцарске агенције за развој и сарадњу.

Развој Мреже подршке ИО подржали

ДИЛС КултурКонтактСДЦУНИЦЕФ